standard-title Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçu ile birlikte yapılan , düşünüzü gerçeğe dönüştürmektir. Yaşam koçu, hedeflerle başarıları ilgi alanına alır ve bunlar ile düş dünyası ile arasında bağlantı kurar. Koç , hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olur.

Yaşam Koçu ile birlikte değişir ve özgürleşirsiniz. Özgürlük duygusu ile kendiniz özgür olur , istenmeyen durumdan kurtulursunuz ve istediğinizi yapma adımını atma özgürlüğünü yaşarsınız. Özgürlük yolunda değişimler olacaktır, işte bu değişimleri yaşarken anında bizi olumsuz alışkanlıklarımız, eski alışkanlarınız sizi engellemeye çalışacaktır. Yaşam Koçu ile çalışılması alışkanlıklarınızın yönünün değişmesine yardımcı olur. Bu aşamada Yaşam Koçunun önemli desteğini alma ihtiyacınız olacaktır. Yaşam Koçu ile birlikte; mevcut yolunuzu göreceksiniz, size yeni yolunuzu seçmenizde destek ve bu değişim sürecinde sabırla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Yaşam Koçluğu, bireyin mevcut durumunu anlatmak, göstermek, bireyin farkındalığını artırmak ve bireyin düşleri ile paralel nereye gitmesi gerektiği konusunda yardımcı olur. Bu aşamada Koçun kullandığı bir çok yöntem vardır.

Yaşam koçu ile birlikte 3 ana konu üzerinde çalışılır. İnançlar; olumlu olan, kısıtlayıcı olmayan inançlarla yola devam edilmesi, hedefler; ne istenildiği ve nasıl elde edileceği, değerler; -değerlerin tanınması ve hedefe bu değerler ile koşulabilmesi konularında yaşam koçu destek verır.
Yaşam koçu bireyin bir daha ona ihtiyacı kalmayacak şekilde çalışmalıdır, bir noktadan sonra birey kendi değer , hedef ve farkındalığı ile ilerleyebilmelidir.
Yaşam Koçluğu mevcut an’a ve gelecekteki an’a odaklanarak bireyin harekete geçmesini destekler. Koç müşterisinin hedefleri ile ilgili açık ve doğru fikre sahip olmasına ve hedefleri doğrultusunda yol gösterecek öz değerleri tespit etmesinde yardım eder. Koç ile beraber bir eylem planı hazırlanır.
Yaşam Koçluğun yapısı kısaca: anlayış ilişkisi ile başlar, hedefleri ve değerleri araştırır. Koçun sorduğu sorular amaçlıdır, eyleme dönüştürür.

Yaşam Koçunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Her koçluk ilişkisinin temelinde güven bulunur.
  • Yaşam Koçu danışanının yeteneğinin en üst seviyesini sunar.
  • Yaşam Koçu danışanlarının farklı görüş, değer ve inaçlarına saygı duyar.
  • Yaşam Koçu danışanının bilgisini gizli tutar.

Farklı tanımlar; terapi, danışmanlık, özel danışmanlık vb. ile Koçluk arasında önemli farklılıklar vardır. Koçlar, soruna yaklaşım konusunda üreticidir. Şimdi ve gelecekle ilgilidir. Etkili sorular sorar ve harekete geçirir, yönlendirici kesinlikle değildir.

Koçluk düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Koç ve danışan kendi programlarına uygun şekilde düzenli bir plan çerçevesinde görüşülür.

Loading…